نگهداری از ابزار

نگهداری از ابزار در زمستان

نگهداری از ابزار برقی در زمستان

نکات مهم برای نگهداری ابزار در زمستان

وقتی زمستان فرا می رسد ، ما به ندرت در مورد ابزاری که در گاراژ ، انبار یا مغازه نگهداری می کنیم فکر می کنیم و از آن ها کمتر استفاده می کنیم. این می تواند یک اشتباه پر هزینه باشد زیرا بسیاری از ابزار ها اگر مدت زیادی در سرما نگهداری شوند می توانند آسیب ببینند. این مورد برای ابزار برقی که از آنها در دما های پایین استفاده می کنید هم برقرار است. در این مقاله چند نکته مهم در خصوص نگهداری از ابزار در زمستان را بررسی می کنیم.

چگونه در زمستان مراقب ابزار خود باشیم

ذخیره سازی ابزار دستی به طور کلی

بیشتر ابزار دستی در مقابل سرما ایمن اند و نگهداری آنها در سرما آسیبی به آنها نمی زند. گرم و سرد شدن، اما اگر از آنها در در دمای بسیار سرد استفاده کنید ، می تواند بسیاری از قطعات فلزی و پلاستیکی آن ها را شکننده و ضعیف کند. برای جلوگیری از این امر ، عادت کنید که ابزار دستی را قبل از استفاده در یک محیط گرم مثل اتاق برای چند ساعت نگهدارید تا دمای آنها متعادل شود.

نگهداری از ابزار برقی در زمستان

جلوگیری از زنگ زدگی ابزار ، نگهداری از ابزار در زمستان

هم چنین به خاطر داشته باشید که ابزار های فلزی می توانند زنگ بزنند.  نوسانات زیاد دما و رطوبت می تواند روند زنگ زدن را سریع تر کند. اگر نگران زنگ زدگی هستید ، سعی کنید داخل خانه مکان خوبی برای نگداری از ابزار پیدا کنید. اگر آنها را در داخل منزل نگهداری می کنید ، حتما قبل از نگهداری ، آهنها را با دقت تمیز کنید و بهتر است روی تمام سطوح فلزی یک محافظ خوب مثل روغن برای جلوگیری از  زنگ زدگی ابزار  بزنید.

در مناطقی که دمای زمستان بسیار سرد است ، هوا معمولا نسبتا خشک است و در طول زمستان ابزار کمتر زنگ می زنند. اما اگر آن ها را به خانه بیاورید ، مخصوصا در زیر زمین خانه ها ، زنگ زدگی می تواند یک مشکل جدی باشد. و اگر در یک منطقه ی ساحلی زندگی می کنید که هوای زمستان به جای سردی و خشک ، سرد و مرطوب است ، حتما وسایل خود را روغن کاری کنید. اگر در محیط مرطوب مانند شمال کشور زندگی می کنید بهتر است از دستگاه رطوبت گیر استفاده کنید.

جلوگیری از زنگ زدن ابزار در زمستان

انبار سازی ابزار باغبانی

ابزار باغچه ی خود را بشویید و کاملا خشک کنید و در صورت مشاهده ی زنگ زدگی ، آنها را با یک برس سیمی یا پشم استیل بردارید. یک روغن سبک را روی قطعات فلزی بمالید. دستگیره های چوبی می توانند در شرایط خشک و سرد زمستان ترک خورده و خرد شوند . الان وقت آن است که آنها را از نظر ترک خوردن بررسی کنیم. دستگیره ها را تمیز کنید و با زوغن مخصوص چرب کنید. بیل ها و سایر ابزار را باید بالای زمین آویزان کرد یا به دیوار تکیه داد تا رطوبت کمتری را در جذب کنند. سمپاش های باغ را کاملا بشویید و آبکشی کنید.

چگونه از ابزار باغبانی خود مراقبت کنیم؟

باید باقی مانده های چمن را از ماشین های چمن زنی برداریم و آن ها را کاملا تمین کنیم. هم چنین تیغه ی ماشین های چمن زنی باید کاملا تمیز باشند و گل و لکه های زنگ زدگی روی آن ها باقی نماند. می توان قسمت های فلزی ماشین های چمن زنی را روغن کاری کرد تا از زنگ زدگی آنها جلوگیری شود.

نگهداری از ابزار باغبانی

 نگهداری از ابزار برقی در زمستان

هر ماشین برقی اگر در شرایط بسیار سرد استفاده شود دچار استرس و خرابی می شود. با گرم شدن موتور ابزار ، تنش قطعات فلزی که از دمای خیلی سرد به خیلی گرم ، تغییر دما می دهند ممکن است باعث شود قعات ما بشکند یا کج شوند و ابزار ما سریع خراب شود. به همین دلیل بهتر است ابزار برقی را در خانه نگهداریم. یا اگر از آنها در انبار نگهداری می کنیم قبل از استفاده ، به مدت چند ساعت آنها را در خانه نگهداریم.

نگهداری از ابزار برقی در زمستان

نگهداری از موتور های گریسی در زمستان ( نگهداری چکش تخریب گریسی )

بیشتر ابزار برقی دارای موتور الکتریکی حاوی روغن و گیریس هستند . باید قبل از استفاده از ابزار ، اجازه دهیم وسیله گرم شود. بنابراین اگر اره یا وسایل برقی دیگری را درفضای خنک ذخیره کرده اید ، حتما قبل از استفاده ، آن را برای مدت زمان حدود دو ساعت به خانه بیاورید. برای اینکه روغن ها بتوانند درست روانکاری کنند، لازم است به آنها اجازه دهیم به دما اتاق برسند. بهتر است قبل استفاده از ابزار چند دقیقه ابزار در حالت آزاد کار کنند.

ابزار های پنوماتیک معمولا دستورالعمل هایی را برای اسفاده از انواع دوان کننده ها در صورت استفاده از این ابزار ها در فضای باز ارائه می دهند.

چگونه در زمستان مراقب ابزار خود باشیم

نگهداری از ابزار شارژی در زمستان

سعی کنید باتری ابزار شارژی را در زمستان پر نگهدارید. به نظر می رسد دمای انجماد سرعت تخلیه باتری ها را سریع تر می کند و بسیاری از ابزار های بی سیم با هشدار عدم کارکرد شارژر ها در هنگام زمستان و سرما همراه هستند

نگهداری از ابزار شارژی در زمستان

نگهداری از ابزار های با موتور بنزینی در زمستان

ماشین های چمن زنی ، ازه برقی و سایر ابزار های مجهز به موتور های گازی مجموعه ای از دستورالعمل های خاص برای نگهداری در زمستان دارند. اگه به طور مناسب نگهداری نشوند، بنزین باقیمانده در موتور می تواند کاربراتور یا سایر قطعات را را لته کند . قطعات موتور روغن کاری نشده ممکن است دچار خوردگی شوند و رطوبت ممکن است روی سیستم های احتراق تاثیر بگذارید.

نگهداری ابزار با موتور بنزینی

چند نکته برای نگهداری از ابزار بنزینی در زمستان:

  1. بنزین را تخلیه کنید و یا از یک تثبیت کننده ی بنزین استفاده کنید . اگر گاز بنزین بیشتر از یک ماه در مخزن بماند ، می تواند یک لایه لاک داخل اجزای سوخت تشکیل دهد و تخلیه گاز بنزین این مشکل را کاهش می دهد. شما هم چنین می توانید از یک قوطی تثبیت کننده بنزین در مخزن خود استفاده کنید.
  2. روغن موتور های چهار زمانه را عوض کنید. با این کار خاک و سایر ذرات موجود در روغن به قسمت هایی از موتو نمی چسبند
  3. درب سوخت را ببندید. موتور ها حتی در هنگام کار نیز مقدار کمی دود تولید می کنند . برای جلوگیری از تبخیر ، در پوش سوخت را بایک تکه فویل آلومینیومی بپوشانید.
  4. شمع و باتری را جدا کنید. اگر باتری ها قابل جدا شدن هستند ، آنها را از ماشین چمن زنی خارج کرده و برای زمستان در خانه نگهدارید.

روغن کاری ابزار برقی

گرم کردن فضای کارگاه ، نگهداری از ابزار در زمستان

اگر مرتبا در گاراژ یا کارگاه کار می کنید ، تجهیز فضا به یک بخاری واقعا ایده خوبی است. یا می توانید فضا را قبل از جلسات کاری در دمای مناسب گرم کنید و یا می توانید بخاری ها را در تمام زمستان در محیط رو شعله کم نگهدارید، تا دمای هوا پایین تر از صفر درجه نیاید. برای کارکرد خوب ، نیازی نیست ابزار ها در دمایی مشابه اتاق باشند دمایی کمی بیش از صفر درجه باری شما کافی است.

گرم کردن کارگاه در زمستان

نگهداری از ابزار ها در زمستان

در این مقاله یاد گرفتیم چگونه در زمستان مراقب ابزار خود باشیم امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. با فرستادن نظرات و پیشنهادات خود پیرامون این پست ، به در تولید محتوای بهتر برای شما دوستان ، کمک کنید. اگر این پست برای شما مفید بود حتما اون را برای دوستاتون با استفاده از دکمه های زیر ارسال کنید .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *