دریل

انتخاب یک دریل شارژی خوب

وقتی برای اولین بار می خواهی یک دریل شارژی بخری یا قصد تعویض دریلت را داری باید دنبال چه چیزی بگردی.

اگر تازه وارد یه خانه ی جدید شدی یا  الان مدتی از اومدنت تو خونه گذشته و نیاز به تعمیرات داری .داشتن یک دریل خوب جز ضروریات حساب میشه. حالا اگه اون دریل شارژی و بدون سیم باشه تو می تونی هر جایی را بدون اینکه نگران یافتن یه پریز برق باشی، سوراخ کنی و یا پیچ ها را به راحتی محکم کنی.

اگر تازه وارد یه خانه ی جدید شدی یا یه الان مدتی از اومدنت تو خونه گذشته و نیاز به تعمیرات داری .داشتن یک دریل خوب جز ضروریات حساب میشه. حالا اگه اون دریل شارژی و بدون سیم باشه تو می تونی هر جایی را بدون اینکه نگران یافتن یه پریز برق باشی، سوراخ کنی و یا پیچ ها را به راحتی محکم کنی.

خبر خوب اینجاست که صد ها نوع دریل شارژی تو بازار موجوده اما خبر بد اینکه انتخاب دریل مورد نیاز تو این تنوع واقعا سخته.

برای اینکه انتخاب راحت تری داشته باشی چند ویژگی مهم این دریل های را با هم برسی می کنیم.

انتخاب یک دریل شارژی خوب، قدرت سرعت تعادل

قدرت

در دریل های بی سیم معمولاً قدرت متناسب با ولتاژ باتری است. ولتاژ بیشتر یعنی گشتاور قوی تر و سوراخ کردن سطوح محکم تر. طی دهه گذشته ولتاژ بالا از 9.6 ولت به 18 ولت افزایش یافته است محدوده ی آن برای دریل ها 6 ، 7.2 ، 9.6 ، 12 ، 14.2 ، 18 است. امروزه دریل های با ولتاژ های بالا قدرت کافی برای به وجود آوردن سوراخ های بزرگ در قاب چوب و کف را دارند. اما در مقابل قدرت بیشتر وزن بیشتر دستگاه قرار داره ، به طور معمول یک دریل 9.6 ولت 1.5کیلو گرم وزن دارد در حالیکه یک دریل 18 ولتی وزنی برابر با 5 کیلوگرم را داراست. سه برابر وزن!

دسته ها قبل از دریل های شارژی اختراع شدند . بیشتر دریل ها دارای دسته ای تفنگ مانند بودند، که در پشت موتور قرار داشت . اما امروزه بیشتر مدل ها به دسته ی T  مجهز شده اند: پایه دست برای جلوگیری از لغزش دست و جای دادن یک باطری . از آن جا که باطری در زیر وزن عمده ی موتور قرار دارد، یک دسته ی T  تعادل بسیار بهتری را ایجاد می کند، بخصوص برای دریل های سنگین تر. هم چنین مته های دسته های T  اغلب می توانند وارد فضا های محکم تری شوند، زیرا دست شما در مرکز دریل قرار ندارد و مزاحم حفاری شما نمی شود.

اما برای حفاری های سنگین تر و محکم کردن پیچ های بزرگ یک دسته معمولی تفنگ مانند بهتر است. زیرا به شما اجازه می دهد فشار بیشتر وارد کنید . زیرا دست شما دقیقا پشت دریل قرار دارد و شما می توانید با قدرت بیشتری کار کنید.

کلاج

یک کلاج قابل تنظیم همان چیزی است که اکثر دریل های برقی را از شارژری جدا میکند. درست در پشت چاک ، کلاج محور مته را از کار می اندازد، و صدایی کلید مانند تولید می کند که یعنی شما به سطحی تعیین شده از سفتی و مقاومت رسیده اید. در نتیجه موتور هنوز در حال گردش است اما محور و مته ثابت شده اند.

چرا یک دریل به کلاج نیاز دارد؟

چون باعث کنترل بهتر شما می شه یعنی شما پیچ ها را سفت می کنید اما نه آنقدر که به پیچ یا دریل ضربه بزنید.

تعداد تنظیمات جداگانه کلاج بسته به نوع دریل و مته متفاوت است. دریل ها بهتر حداقل 24 تنظیم دارند. وقتی تنظیمات کلاج بیشتر باشه شما قدرت بهتری برای تنظیم قدرتی که مته در اختیار شما قرار میده دارید. تنظیمات با حداقل تعداد برای پیچ های کوچک و تعداد بالاتر برای پیچ های بزرگتر. بیشتر کلاج ها دارای تنظیم مته نیز هستند که به موتور اجازه می دهد تا مته را با قدرت کامل هدایت کند.

سرعت

اگر چه دریل های ارزان قیمت دارای یک سرعت اند ولی بیشتر دریل دارای 2 سرعت ثابت اند:300  و 800 دور بر دقیقه . کلید سوییچ روی کلید به شما اجازه می دهد که سرعت خود را انتخاب کنید .این دریل های شارژی برای اکثر کار های سبک ایده عال اند. سرعت کم برای باز و بسته کردن پیچ ها و سرعت بالا برای حفاری و سوراخ کردن.

برای کار های نجاری و تعمییرات دریلی را انتخاب کنید که دارای همان سوییچ دو سرعته و یک ماشه برای کنترل سرعت متغییر باشد، که به شما امکان می دهد سرعت را از 0 تا بالای محدوده ی تنظیم شده توسط سوییچ تغییر دهید. اگر کار شما نیاز به سوراخکاری بیشتری نسبت به باز و بسته کردن پیچ ها دارد دنبال سرعت های 1000 دور بر دقیقه و بالاتر باشید.

باتری و شارژر

باتری های فلز هیدرید (NiKH) آخرین پیشرفت در باتری ها نشان می دهد. آنها هم کوچکترند و هم نسبت به باتری های استاندارد نیکل_کادمیوم (نیکاد) زمان بیشتری شارژ نگهداری می کنند. هم چنین باتری های  NiKH در صورت از بین رفتن و افتادن در طبیعت خطر کمتری را برای محیط دارا می باشند، زیرا در آنها کادمیوم که عنصری سمی است وجود ندارد. امروزه شرکت های Dewalt ,Bosch,Hitachi , Makita  باتری های NiKH را اراعه می دهند و به زودی دیگر شرکت ها نیز وارد این تکنولوژی می شوند.

تمامی دریل های بی سیم با یک شارژر باتری همراه اند که مدت زمان شارژ آن بین 15 دقیقه تا 3 ساعت است. دقت شود که سریع تر شارژ شد لزوماً به معنای بهتر بودن نیست. ممکن است یک پیمانکار نیاز به شارژ سریع تر داشته باشد ام در خانه شارژ سریع مسئله ی مهمی محسوب نمی شود به خصوص اگر 2 باتری دارید. علاوه بر این اشکالاتی هم در شارژ سریع وجود دارد. شارژ سریع می تواند با تولید گرمای بیش از حد به باتری اسیب برساند، مگر دستگاه هایی با طراحی های خاص. اگر به  شارژ سریع نیاز دارید سراغ آن دسته از محصولاتی مانند ماکیتا که شارژر های هوشمند و مجهز به دما و مدار بازخورد هستند و از باتری محافظت می کنند بروید. این واحد ها شارژ تقریباً 9 دقیقه ای برون خرابی باتری را فراهم می کنند، بروید.

ابزاری متناسب با کار خود انتخاب کنید

با توجه به مدل های مختلف دریل که در فروشگاه ها موجود می باشند اینکه محصولی فراتر از نیاز خود خریداری کنید امری بسیار بدیهی است. بهترین انتخاب دریلی است متناسب با نیاز های ما . اینکه بخواهیم برای وصل کردن یک قاب عکس یک دریل چند ملیونی بخریم یا اینکه تنها 300 تومن خرج کنیم و بعد چند روز استفاده از دریل موتور آن بسوزد واقعا کارهای غیر اقتصادی می باشند . موقع خرید دریل خود را درگیر خیالات و اینکه اگر اینقدر خوب باشد چه کار هایی می توانم انجام دهم ، نکنید و همیشه به فکر خرید دریل متناسب با نیاز های خود باشید.

خلاصه مقاله

  1. سه نظام: اکثر دریل ها دارای سه نظامی با ظرفت مته های حداکثر 3/8 اینچی اند . بعضی از دریل های 14.4 و 18 ولتی دارای حداکثر ظرفیت 1/2 اند.
  2. کلاج: تنظیمات بیشتر یعنی کنترل بیشر برای سوراخ کاری عمق های بالاتر
  3. تغییر سرعت: سرعت بالاتر برای سوراخ کردن و سرعت پایین برای باز و بسته کردن پیچ ها. دنبال بهترین تناسب میان آنها بسته به نوع کارکرد دریل باش.
  4. تغییر جهت گردش: راحت بتونی با شست اون را کنترل کنی
  5. دسته: باید در دست شما راحت باشد و دست شما از کارکردن خسته نشود. قبل خرید حتما امتحانش کنید.
  6. ولتاژ: ولتاژ بیشتر یعنی قدرت و وزن بیشتر.
  7. باتری: دو تا از یکی بهتره. باتری های جدید NiKH ویژگی های بهتری دارد.
  8. کلید: مطمئن شوید و وقتی دریل را در دست دارید که انگشت اشاره شما به راحتی روی کلید آن قرار میگیرد.
  9. باز و بست سه نظام: حتما امتحان کنید که کار با آن راحت و سریع باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *